Najciekawsze aplikacje na PC i Maca, które ułatwiają pracę PR-owca – część 2

Najciekawsze aplikacje na Maca i PC, które ułatwiają pracę PR-owca – część 2

W ubiegłym tygodniu opisywałam najlepsze, moim zdaniem, aplikacje wspomagające pracę PR-owca. W dzisiejszym wpisie przedstawię kolejne programy, dzięki którym ułatwicie sobie życie i zaoszczędzicie czas.

Jeśli przegapiliście poprzednią notkę, znajdziecie ją tutaj.

Zostań Twitter ninją

TweetDeckZanim został przejęty przez Twittera, TweetDeck pozwalał na wygodne zarządzenie kilkoma sieciami społecznościowymi naraz. Niestety po tym zakupie umożliwia zarządzanie jedynie kontami znajdującymi się w tym serwisie mikroblogowym. Nadal jednak pozostaje moim ulubionym programem do obsługi Twittera. Pozwala na zalogowanie się do kilku kont jednocześnie, ułatwia planowanie postów oraz bezbłędnie współpracuje z Bit.ly. Jest też niezastąpiony w przypadku monitorowania ważnych dla Was fraz w czasie rzeczywistym. TweetDeck możecie zainstalować na Windowsie, Macu oraz jako aplikację Google Chrome.

http://www.tweetdeck.com

 

Szybka edycja kodu HTML

NotepadPlusPlusMimo że PR-owiec na co dzień nie ma zbyt wiele wspólnego z tworzeniem stron internetowych, to czasem może się zdarzyć, że będzie musiał edytować jakąś stronę lub poprawić linki w aplikacji konkursowej na Facebooku. Do tego typu zadań idealnie nadaje się Notepad++. Jest to darmowy edytor, który dzięki kolorowaniu składni, pozwala łatwo ocenić poprawność przygotowanego kodu. Dla zachęty dodam, że korzysta z niego wielu programistów. Notepad++ działa tylko w systemie Windows.

http://notepad-plus-plus.org/

 

Przeglądanie i prosta edycja grafiki

IrfanViewSzybka selekcja zdjęć z eventu, przeskalowanie i kompresowanie to zadania, z którymi z łatwością poradzi sobie IrfanView. Ta mała, darmowa aplikacja pozwala również na zautomatyzowaną obróbkę grafik. Możecie więc za jednym zamachem przeskalować kilka tysięcy zdjęć, przekonwertować je do skali szarości lub po prostu poprawić kontrast. Możliwości, jakie oferuje ten program są naprawdę duże i często nie trzeba nawet włączać Photoshopa czy Gimpa. IrfanView działa tylko w systemie Windows. Program jest bezpłatny jedynie do użytku domowego. Licencja komercyjna kosztuje 12 dolarów za jedno stanowisko.

http://www.irfanview.com/

 

Prawie jak Photoshop

GimpO Gimpie pisałem już wcześniej. Przypomnę tylko, że program ten jest w stanie zastąpić Photoshopa, jeśli chodzi o bardziej zaawansowaną edycję zdjęć czy przygotowanie prostych grafik. Więcej o nim przeczytacie w moim poprzednim wpisie. Aplikacja działa zarówno na Windowsie, Macu, jak i Linuxie.

http://www.gimp.org/

 

Cięcie i montowanie dźwięku

AudacityZ tej aplikacji korzystają nawet duże stacje radiowe. Audacity to darmowy projekt, który pomoże Wam pociąć nagraną setkę czy zmontować podcast, a na koniec wyeksportować gotowy materiał do pliku WAVE lub MP3. O tym programie również pisałem wcześniej więc, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na jego temat, to odsyłam Was do tego wpisu. Audacity jest również aplikacją multiplatformową. Można zainstalować ją na Windowsie, Macu oraz Linuxie.

http://audacity.sourceforge.net

 

Prosty monitoring stacji radiowych

Screamer RadioKolejna aplikacja, o której napiszę, sprawdzi się w momencie, gdy będziecie mieli umówiony wywiad w radiu. Ten mały program pozwoli zarejestrować dowolny stream internetowy. Możecie później przekazać takie nagranie klientowi, by mógł posłuchać, jak wypadł lub wykorzystać je na szkoleniach z wystąpień w mediach. Screamer Radio można zainstalować wyłącznie na komputerach z systemem Windows. Więcej na temat tego programu przeczytacie w moim wpisie na temat monitorowania mediów.

http://www.screamer-radio.com/

 

Zapomnij o Windows Media Player

VLCMoże wynika to trochę z mojej geekowej natury, ale serdecznie nie lubię Windows Media Player. Przede wszystkim, za jego ociężałość, tworzenie jakichś dziwnych bibliotek oraz bycie domyślnym odtwarzaczem do wszystkich możliwych plików multimedialnych. Na szczęście istnieje alternatywa, która jest zdecydowanie lżejsza i sprawniejsza w działaniu. Jest nią VLC, dzięki któremu z powodzeniem odtworzycie większość plików wideo. Jeśli jesteście bardzo uparci, to posłuchacie na nim również muzyki. VLC działa z powodzeniem na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych.

http://www.videolan.org/vlc/

 

Muzyka z chmury

Na koniec zostawiłem najprzyjemniejszą aplikację, dzięki której osiągniecie upragniony stan ZEN. Spotify to, moim zdaniem, najlepsza usługa do streamingu muzyki z sieci. Dzięki niej, nie będziecie musieli już katować YouTube, by móc posłuchać ulubionych piosenek. Jej jedyną wadą są reklamy, których można się jednak pozbyć, wykupując abonament. Wersja premium pozwoli Wam również ściągnąć wybrane utwory na dysk komputera lub do pamięci smartfona. Spotify uruchomicie bez problemu na Windowsie, Macu, Linuxie, iOS czy Androidzie.

https://www.spotify.com/pl/

 

To już wszystkie aplikacje, które chciałem Wam pokazać. Jeśli macie jakieś propozycje, co do programów, które warto opisać na blogu, wpisujcie swoje sugestie w komentarzach.