Podstawy korekty tekstów w Wordzie

Podstawy korekty tekstów w WordziePrzygotowując teksty niejednokrotnie musimy wprowadzać w nich szereg zmian. Wynikają one z różnych przyczyn. Czasem są to błędy stylistyczne, a innym razem logiczne. Problemem może być zorientowanie się w tym, co zostało zmienione przez osobę sprawdzającą. Często zdarza się, że ta nie ma racji lub jej poprawki również zawierają błędy. Z pomocą przychodzi Microsoft Word, który pozwala na zaawansowane korygowanie tekstów. Oto kilka najważniejszych funkcji, które uczynią sprawdzanie łatwym i przyjemnym.

W dzisiejszym wpisie skupię się na Wordzie 2007 i 2010. Wcześniejsze wersje sobie darujemy. Mamy już 2014 rok i jeśli nadal ich używasz, to najwyższa pora na upgrade. Nie tłumacz się, wygodniejszym interfejsem w starszych Wordach. Nowe wersje są zdecydowanie szybsze i łatwiejsze w obsłudze. Do dzieła!

* Screenshoty w poradniku pochodzą z wersji 2007, ale różnice, w porównaniu do 2010, są niewielkie.

1.      Śledzenie zmian
To podstawowa funkcja pozwalająca na zaznaczanie zmian. Możesz ją aktywować w menu Recenzja, klikając na Śledź zmiany.

Śledzenie zmian

 2.      Wersja końcowa
W przypadku dużej ilości zmian, warto przełączyć tryb widoku śledzenia zmian na Wersję końcową. Dzięki niej, tekst będzie wyglądał tak, jak w wersji finalnej, a oznaczenia poprawek nie będą przeszkadzały w jego czytaniu i edycji.

Wersja końcówa

3.      Akceptacja zmian – 2 sposoby
Każdą ze zmian możesz zaakceptować lub odrzucić. Możesz to zrobić w górnym menu lub przy pomocy menu kontekstowego. Warto dodać, że Word oznacza różnymi kolorami zmiany wprowadzane przez różne osoby. Taki zabieg bardzo ułatwia pracę nad tekstem.

Akceptacja zmian - 2 sposoby

4.      Komentarze
To kolejna bardzo użyteczna funkcja, która usprawnia pracę nad tekstem. Przyda się np. w momencie, gdy chcesz dodatkowo uzasadnić konieczność wprowadzenia zmiany lub zapytać o coś osobę sprawdzającą. Możesz też w ten sposób zostawić notatkę dla siebie. Komentarz najlepiej wstawić do zaznaczonego fragmentu tekstu. Wystarczy w menu wybrać opcję Nowy komentarz.

KomentarzePamiętaj, że komentarze nie będą widoczne, gdy wybierzesz wersję końcową.

 

Komentarze

 5.      Porównanie wersji
Ta funkcja sprawdzi się, gdy osoba sprawdzająca tekst nie użyła funkcji śledzenia zmian. Pozwala ona porównać tekst oryginalny i po korekcie. Wynik porównania jest przedstawiany w takiej samej formie, jak przy śledzeniu zmian. Narzędzie to można aktywować z poziomu menu Recenzja. Wystarczy kliknąć w przycisk Porównaj.

Porównanie wersji

6.      Statystyka wyrazów
Na koniec mały bonus, który pozwoli policzyć np. liczbę znaków w tekście. Ta funkcja przyda się, gdy musisz przygotować materiał do gazety i masz określony limit znaków. Tradycyjnie znajdziesz ją w menu Recenzja.

Statystyka wyrazów

Jak widzisz, Word pozwala na zaawansowaną pracę grupową na jednym dokumentem. Dobrym zwyczajem jest zapoznanie klientów z jego możliwościami. Dzięki temu usprawnicie sobie pracę i oszczędzicie nerwów. ;-)