Rejestrator cyfrowy nie tylko dla dziennikarza radiowego, ale również dla PR-owca

14MQQcL

Wywiad w radiu to jeden z lepszych sposobów na zapewnienie klientowi publicity. Czasem jest to dłuższa rozmowa w programie, ale częściej mamy do czynienia z krótkimi, 5-minutowymi materiałami. Problemem często bywa jednak umówienie się na konkretną godzinę. Jeszcze gorzej jest, gdy klient pochodzi z innego miasta niż Warszawa. W tym wypadku nagranie rozmowy telefonicznej to ostateczność, na którą dziennikarze godzą się bardzo rzadko. Rozwiązanie tego problemu jest prostsze niż myślisz.

Nie da się być w kilku miejscach w jednym czasie. Oczywiście wywiad można zaplanować, jednak często zdarza się też tak, że po wysyłce informacji prasowej zadzwoni dziennikarz, który potrzebuje nagrać coś na ostatnią chwilę. Wtedy nie pozostaje nic innego jak wsiąść w samochód i udać się do studia. Niestety, czasem jest to po prostu niemożliwe. Tak jest na przykład w momencie, gdy Twój klient ma siedzibę na drugim końcu Polski. Ten problem można jednak rozwiązać w bardzo prosty sposób. Wystarczy wykorzystać dobrej klasy cyfrowy rejestrator dźwięku. Tę metodę podpowiedział mi kiedyś jeden znajomy reporter.  Testowo przepytałem kilku dziennikarzy i ku mojemu zdziwieniu, byli bardzo zainteresowani możliwością przeprowadzania wywiadów w ten sposób.

Ale jak to zrobić?

Bardzo łatwo! Sama rozmowa z dziennikarzem odbywa się przez telefon. W tym czasie Ty nagrywasz odpowiedzi rejestratorem. To w zasadzie wszystko. Na koniec wystarczy, że skopiujesz plik z zapisem rozmowy i prześlesz go e-mailem do dziennikarza. Dzięki temu on będzie miał nagranie w wysokiej jakości, a Ty piękny wywiad w stacji radiowej.

Profesjonalny rejestrator cyfrowy

Ceny takiego sprzętu zaczynają się od około 400 zł. Bardziej zaawansowany model kupisz za około 1000. Wybierając takie urządzenie warto zwrócić uwagę na kilka znanych marek. Godne polecenia są rejestratory takich firm, jak: Edirol, Marantz, Roland, SONY, TASCAM czy Zoom. Wybierając takie urządzenie, warto rozważyć zakup modelu z możliwością podłączenia zewnętrznego mikrofonu. Dzięki niemu uzyskacie znacznie lepszą jakość dźwięku. Dodatkowo będziesz miał większą kontrolę nad tym, co nagrywasz. Mikrofony, w zależności od charakterystyki, mogą być kierunkowe i wyłapywać tylko dźwięku rozmówcy. W sklepach znajdziesz też takie, dzięki którym zarejestrujesz również dźwięki otoczenia, co może dodatkowo uatrakcyjnić nagranie. Jednak na początku, z powodzeniem możesz wykorzystać te wbudowane w urządzenie. Niektórzy producenci często oferują zestawy akcesoriów dedykowane konkretnym modelom rejestratorów. Znajdziesz w nich dodatkowe uchwyty, gąbki nakładane na mikrofon, mini statywy, futerały czy piloty zdalnego sterowania. Warto rozważyć dokupienie takiego zestawu, gdyż bardzo zwiększa on komfort pracy z urządzeniem.

TASCAM DR-05
TASCAM DR-05

Gratka dla hipsterów

Jeśli masz mniejszy budżet lub po prostu lubisz wyróżnić się w tłumie, ciekawym rozwiązaniem może być MiniDisc. Takiego sprzętu jeszcze kilka lat temu używała większość dziennikarzy radiowych. Oczywiście, konieczny będzie zakup zewnętrznego mikrofonu. Samo urządzenie kupisz już za około 150 zł. Wybierając model odpowiedni dla siebie, zwróć uwagę na możliwość przesyłania nagrań przez port USB. Nie każdy MiniDisc posiada taką opcję. Najbardziej znane firmy, które produkowały takie urządzenia to: Sharp, Sony i JVC.

Smartfon to nie taki zły pomysł

W ostateczności, do nagrania krótkiego wywiadu, możesz użyć również smartfona. Najnowsze urządzenia oferują zadowalającą jakość nagrań. Dodatkowo ich funkcjonalność można rozszerzyć dzięki specjalnej aplikacji takiej, jak np. Easy Voice Recorder. Właściciele iPhone’ów mogą natomiast skorzystać z dodatkowych akcesoriów. Firma Zoom ma w swojej ofercie bardzo ciekawy gadżet – iQ5, specjalny zewnętrzny mikrofon stereo.

Zoom iQ5
Zoom iQ5